יום ראשון, 9 באוקטובר 2011

אידיוט אחרונות?

הלצה ידועה משחקת על הקרבה הפונטית בין ידיעות לאידיוט. אבל שקראתי את ההספד על סטיב ג'ובס במוסף ממון מיום 7/10/2011 נשאר לי לתהות האם ההלצה צודקת לפחות במה שקשור לעריכה ולהגהה.

הנה קטע שגוי ראשון:


ב-iMac  לא היה כונן תקליטונים, בלעז דיסקט, החלטה בדיעבד נבונה לאור העובדה שהנפח שלו היה 1.44 מ"ב ובדגמים מתקדמים 4 מ"ב, לכל הדעות נפח אבסורדי כיום. שגיאת כתיב או הקלדה, חוסר הקפדה על פרטים או חוסר ידע? אני מהמר על שתי האחרונות. מדוע? ראשית מי זוכר מה זה תקליטון וגם דיסקט זכור במעורפל מהביטוי "להחליף דיסקט". שנית, כי בשורה הבאה רשום "כונן דיסקים". דיסק באנגלית הוא הארד דיסק (כונן קשיח או דיסק קשיח) או  תקליטור CD או DVD. ב-iMac בהחלט יש כונן קשיח עד היום כמו בכל מחשב. הכוונה הייתה לכונן תקליטורים וההוכחה שבשורות הבאות נאמר שכונן התקליטורים הוסר לאחר מכן.

תקליטון - דיסקט
הטעות של תקליטורים במקום תקליטונים גרמה לכך שכתבו כונן דיסקים מוטציה שאינה קיימת כי אם כבר התחלת בעברית מדוע לא תמשיך בו כונן תקליטורים/קשיח/תקליטונים....

אבל יש עוד טעות בקטע והיא טעות תכנית שהיא גם בעיית עריכה. האם כונן התקליטורים הוסר מהמק? כיום אפל מייצרת מספר סוגים של מק: Mac Pro, iMac, Mac mini, MacBook Pro, MacBook Air, בחלקם בשל הרצון להוריד ממשקלם ובשל גודלם אין כונן תקליטורים (iMac, Mac mini, MacBook Air) אך בחלקם (Mac Pro,  MacBook Pro) בהחלט יש צורב DVD שהוא כפי שנאמר כונן תקליטורים לכל דבר כיוון שהוא גם מנגן תקליטורי CD ו-DVD. ראו מפרט טכני באתר אפל או באתר המשווקת בארץ.

ואם זה לא הספיק הם הוסיפו על כך בשגיאה נוספת

ממש לא נכון!
הכוונה כאן כנראה לדיסקמנים - נגני תקליטורים ניידים. למעשה בשוק אכן היו נגנים לא מרשימים אבל הנפוץ מכולם היה דיסק און קי מעובה בעל לחצנים ומסך קטנטן. נגנים אלו היו זולים והם היו בעל זיכרון FLASH היו אחרים בעלי דיסק קשיח ועד היום איפוד קלאסיק הוא בעל דיסק קשיח.

נגן MP3
ייתכן שהטעויות החלו מכך שנתנו את הכתיבה לכתבת (שני שמות משפחה מרמזים על זה) שלא מבינה לגמרי את הנושא והיא טעתה. אבל אחריותו של העורך לא רק לתת את הכתיבה לכתב שמבין בנושא, אך גם לדאוג שינכשו את השגיאות בין אם הם נבעו משגיאה של השמטת אות או בשל חוסר הבנה. ובכלל אם אתה משתמש בלועזית אמור דיסקמן לא נגן דיסקים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה